Kvinna ståendes framför grönska, utomhus.

Inspiration

Anneli: Återhämtning för mig är att komma in i arbetslivet igen

Anneli Rosenqvist i Hultsfred har grundat RSMH i Hultsfred. Med bipolär sjukdom och en situation där hon stod utan arbete efter 19 år, har hon egenerfarenhet hon kan dela med sig av till andra.  

Anneli Rosenqvist bor i Hultsfred. Efter 19 års anställning blev hon för åtta år sedan av med jobbet.  

– Situationen gjorde att jag tappade allting. Tidigare i livet har jag klarat mig trots min diagnos, jag har alltid tränat och jobbat och haft någonting att göra, berättar hon. 

I dag har hon, efter att ha fått arbetsträna i kyrkan ett par år, fått jobb som timvikarierande personlig assitent hemma i Hultsfred.  

Vad ger dig återhämtning?

– Att komma in i arbetslivet igen! Jag äter inga mediciner just nu, men sömnen är A och O. Jag tror på att skapa tillfällen för jobb, att vi som är sjukskrivna kan göra nytta. Det ger balans. Men myndigheterna, Arbetsförmedlingen, A-kassan och Försäkringskassan gör det svårt för oss. 

– Jag har alltid tränat mycket och tycker om att vandra i skogen med min dotter och min 13-åriga gårdshund Foxy. Annan träning jag tycker om är att cykla, stationsträning, boxning och att anordna självförsvarskurser. Även paddla kanot, kajak och surfbräda samt yoga, mag- och linedans, all träning är bra. Jag hjälper också äldre människor privat med städning och social gemenskap. 

Hur har föreningslivet bidragit?

– Jag startade RSMH-föreningen i Hultsfred och Vimmerby för länge sedan. Idag håller jag i självhjälpsgrupper med kamratstöd i RSMH Hultsfred. Grupperna stöttar varandra och vi har aktiviteter som bowling, kamratstöd och fika vid sjön. I självhjälpsgrupperna stöttar vi varandra. 

– Jag ska börja föreläsa om bipolaritet, fysisk aktivitet och motivation. Ibland känner jag inte att jag är en stark person, även om vänner säger det till mig. 

Vad betyder återhämtning för dig?

– Återhämtning är balans för just dig. Det ser olika ut för alla, att gå ut i skogen eller cykla och simma. Att man hittar och gör det man tycker om, om det är att ha någonting att pyssla med, socialt umgänge eller inte. Alla får hitta sitt sätt. 

Av: Anna Broström 

Texten är ursprungligen publicerad i RSMH:s medlemstidning Revansch, men något omarbetad.  

Vill du engagera dig i RSMH?

Tillsammans är vi starka. Genom att bli en del av RSMH kan du göra din röst hörd. Vi erbjuder dig stöd, gemenskap och mer kunskap kring dina rättigheter. Hos oss finns trygga mötesplatser.

Bli medlem